Ana Sayfa
Duyurular
Staj Yapacak Öğrencilerimizin Süre ve Vize İşlemleri Hakkında

STAJ YAPACAK ÖĞRENCİLERİMİZİN SÜRE VE VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA

Erasmus+ Erasmus Staj hakkı kazanan öğrencilerimiz vize süreleri ile ilgili kısa bilgilendirme yapmak istiyoruz;

GENEL

Bildiğiniz gibi Erasmus+ Erasmus Staj hareketliliği kapsamında staj minimum 2 ay, maksimum 12 ay olarak gerçekleştirilebilmektedir.  Ülkeler genelde  3 ay ve üzeri süreler için Türkiye’de alınacak vizeye ek olarak gidilecek ülkede oturum izni de talep etmektedirler. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahipleri 89 güne kadar olan sürelerde ise Türkiye’den vize alınması yeterli görülmektedir. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) sahipleri için ise vize muafiyeti olan ülkelere - 180 gün içerisinde 90 gündür -  3 ay altında süreler için vize almadan da gidilebilmekle birlikte bu durumun gidilecek ülke konsolosluklarından teyidinde fayda vardır.

Yukarıdaki açıklama göz önünde bulundurularak yapılacak işlemlerde süre kaybı ve evrak işlemlerinde tekerrüre düşmemek adına 3 ayın altında faydalanma durumunda 89 günlük süre için Erasmus Koordinatörlüğünden hesaplama yaptırılmasında fayda vardır.

Not 1: Bazen öğrencilerimiz bilmeden 90 günü çok az geçen süreler için kabul mektubu almakta ancak daha sonra 2-3 gün için oturuma başvurması gerektiğini fark etmektedirler. Bu durumda da tekrar kabul mektubu ve hibe (vize) yazısı düzenlenmesi işlemlerini yapmak zorunda kaldıklarından hem süre hem de evrak işlemlerini baştan yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Not 2: 90 günün altında olan vize işlemlerinde hem daha az evrak teslimi hem de vizenin daha kısa sürede çıkması sözkonusu olabilmektedir.

ALMANYA

Almanya’da 1.1.2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Asgari Ücret Kanun’u (MiLoG) uyarınca ülke genelinde asgari ücret uygulamasının geçerliliği sağlanmıştır.

Bu kanun stajyerleri de genel itibariyle kapsamaktadır. 

Almanya’da Erasmus+ Staj programına katılmak isteyen Türkiye’deki üniversite öğrencileri ve üniversite mezunları da bu kanun kapsamında yer almaktadır.

Ancak Erasmus+ Staj Programı kapsamında bir işveren tarafından maaşın ödenmesi öngörülmemektedir.

Erasmus+ Staj Programları kapsamındaki öğrenciler giderlerini daha çok AB tarafından finanse edilen burslarla ve kendi imkânlarıyla karşılamaktadır.

Bu durumda asgari ücret zorunluluğunu yerine getirmesi gereken Erasmus+ Staj Programı öğrencilerinin vize başvurları reddedilmektedir.

İSTİSNA durumları (asgari ücret kanununun 22. Maddesi gereği)

  • öğrenci okul, mesleki eğitim veya yükseköğrenim çerçevesinde staj yapma mecburiyetinde ise (ZORUNLU STAJ DURUMUNDA), 
  • öğrencinin oryantasyon amacıyla mesleki eğitim veya başlamak istediği yüksek öğrenim programı çerçevesinde 3 aya kadar staj yapması halinde,

 

  • öğrencinin işveren ile daha öncesinde bu tür bir staj ilişkisi olmadıysa, mesleki veya yükseköğrenimine 3 ay kadar eşlik eden bir staj yapması halinde

asgari ücret zorunluluğundan muafiyet sağlanmaktadır. Özetle; öğrenciler staj süresince asgari ücret zorunluluğu muafiyetinden yararlanmak için ya en fazla üç aya kadar staj yapacaklar yada üniversite tarafından zorunlu staj durumunda olduklarını kanıtlayacaktırlar.

İNGİLTERE

İngiltere’de 6 ay’dan fazla staj yapacak öğrencilerden Immigration Health Surcharge (IHS) adı altında vize ücretine ek olarak ortalama 200,00 Sterlin talep edilmektedir.