Ana Sayfa
Duyurular
Erasmus+ İngilizce Dil Sınavı Hakkında

ERASMUS+ İNGİLİZCE DİL SINAVI HAKKINDA

Sevgili Öğrenciler,

Erasmus+ Yabanci Dil (İngilizce) Dil Sınavımızın uygulama biçimi değişmiş olup yeni uygulamamız 2 sınavdan oluşmaktadır.

I. Sınav: Bu aşama 80  sorudan oluşan test sınavı olacaktır. Bu sınavdan belirlenen seviyeyi (65 barajı öngörülmektedir) geçenler 2. sınava girebileceklerdir.

II. Sınav: Bu aşama reading ve listening bölümlerinden oluşacaktır. Bu sınavdan 50 - 64 puan alanlar (A2) staj tercihi yapabilecek, 65 (B1) ve üstü puan alanlar ise hem staj hem de öğrenim tercihi yapabileceklerdir.

Not : Geçerli ve yeterli puanı olan dil sertifikası yükleyenler sınavlara girmeyeceklerdir.

(YÖKDİL, KPDS-ÜDS-YDS puanları ile eşdeğerliği kabul edilen sınavlar (CPE, CAE, TOEFL iBT, PTE Akademik)* veya SAÜ Yabancı Diller Yüksek Okulundan Hazırlık Sınıfı bitirme ve/veya İngilizce dersi muafiyet dil puanını gösterir bir dil belgeniz veya Versant belgeniz var ise ve bu dil puanınızın İngilizce olması şartı ile; staj hareketliliği için yeterli dil puanı olan 50 (A2) ve üzeri, öğrenim hareketliliği için yeterli dil puanı olan 65 (B1) ve üzeri şartını da sağlıyorsa tercihinize bağlı olarak başvuru paneline dil belgesi alanına bu belgenizi yükleyebilir ve böylece sınava girmez ve bu dil puanınız geçerli sayılır ve bu dil puanınız üzerinden değerlendirmeye alınırsınız.)

* İngilizce için eşdeğerliği kabul edilen sınavların (CPE, CAE, TOEFL iBT, PTE Akademik) eşdeğer olduğu KPDS-ÜDS-YDS puanları için bakınız; http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/GENEL/EsdegerlikTablosu29012016.pdf