Ana Sayfa
Duyurular
Erasmus Tercih ve Onay Süreci

ERASMUS TERCİH VE ONAY SÜRECİ

Erasmus dil sınavı aşaması bitmiş olup bundan sonraki süreçte dil şartını sağlayan (gerek sınav gerekse dil belgesi yükleyerek) öğrencilerimizin aşağıdaki süreci takip etmeleri gerekmektedir.
TERCİH SÜRECİ:
Tercihler 19 Mart - 21 Mart 2021 tarihleri arasında hem öğrenim hem de staj hareketliliğine başvuranlar için açılacak olup öğrenim hareketliliğinde bölümlere tanımlı üniversiteler arasından en fazla 5 tercih yapılabilecektir. Staj hareketliliğinde ise "Sakarya Üniversitesi" olarak tek tercih ekrana gelecek ve öğrenciler bunu seçeceklerdir.
 
-Daha önce de duyurulduğu gibi öğrenim hareketliliği için tercih yapacak öğrencilerimizin daha sağlıklı bir tercih yapabilmeleri için bölümlerine tanımlı anlaşmalardaki Üniversitelerin Eğitim dilini, varsa istenen dil sertifikalarını, ders uyumunu (bölüm Erasmus Koordinatörleri ile) üniversitelerin web sitelerinden araştırıp buna göre tercih yapmaları faydalı olacaktır.
  
YERLEŞTİRME SÜRECİ:
Yerleştirmeler üniversitemize tahsis edilecek hibe karşılığı öğrenim ve staj hareketliliği kontenjanları çerçevesinde yapılacaktır.*
 
-Staj Hareketliliğinde, ortalama ve dil barajını sağlamış olanlar için 14 Şubat 2021'e kadar kabul mektubu teslim etmiş olanların Genel Puanlarına +10 puan eklenecek ve yerleştirme aşamasında bu puanları ile değerlendirmeye alınacaklardır. 
-Staj Hareketliliğinde, ortalama ve dil barajını sağlamış ancak 14 Şubat 2021'e kadar kabul mektubu teslim etmemiş olanlar Genel Puanları ile değerlendirmeye alınacaklardır. Bu öğrencilerden asil listeye girmeleri durumunda 3 aylık süre zarfında kabul mektuplarını teslim etmeleri istenecektir.
 
 
ONAY SÜRECİ:
Tercih sonrası belirlenen kontenjanlar çerçevesinde yerleştirilenler için ise 01 Nisan - 02 Nisan 2021 tarihleri arasında başvuru sistemi, yerleşilen yer için ONAY'a açılacak ve öğrenci yerleştiği üniversite ve/veya staj hakkı için gitmek istiyorsa "KABUL ET" gitmek istemiyorsa "VAZGEÇ" i seçmesi gerekmektedir.
 
 Onay vermeyen öğrenci hakkını kaybetmiş sayılır.
 
*Kurumların kendilerine tahsis edilen hibe miktarı belli olmadan önce hibe dağıtım sonuçlarını açıklamaları halinde, öğrencilerine açık ve anlaşılır bir şekilde seçilen öğrencilerin aday olduklarını ve ancak Merkez’in üniversitelere tahsis edeceği hibe miktarlarını ilan etmesinden sonra hibe dağıtım sonuçlarının kesinlik kazanacağını belirtmeleri gerekir. (ERASMUS+ El Kitabı Sf. 10)