BİLDİRİMLER VE HİBELER HK.


Değerli Öğrencilerimiz,

Öğrenim hareketliliği kapsamında aday olarak yerleşen öğrencilerimizin bildirimleri yerleştikleri okullara yapılmıştır. Bazı öğrencilerimize yerleştikleri okuldan bilgi e-maili gelmekle birlikte bu, rutin bir uygulama olmayıp her üniversite bu bilgilendirmeyi yapmamaktadır. Bu yüzden bildirim gelmeyen öğrencilerimizin de işlemlerini gidecekleri okulun web sitesindeki ilgili başvuru alanına erişerek gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Tüm dönem (güz, bahar, güz+bahar) öğrencilerinin bildirimleri yapılmakla birlikte güz ve güz+bahar yerleşen öğrencilerimizin işlemleri bu dönem olmaktadır, okullarının son başvuru tarihini geçirmeden başvurularını şu andan itibaren yapmaları gerekmektedir.

Ancak bahar dönemi öğrencileri işlemlerini şimdi değil, Eylül ayından itibaren başlatmalıdır, şu an bahar öğrencilerinin herhangi bir şey yapmaları gerekmemektedir.

 

Önemli Not 1: Bildiğiniz gibi yerleştirmeleriniz “aday” öğrenci olarak şartlı yapılmıştı. Bu şartlardan birincisi Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 2021-2027 yeni Erasmus+ programına katılım anlaşması ile 2021 Yılı Delegasyon Anlaşması henüz imzalanmamış olması idi ve bununla ilgili henüz bir gelişme yoktur. İkincisi ise 2021 sözleşme yılı için kurallarda ve hibe miktarlarında değişiklik beklendiği idi. Bu çerçevede yeni hibe miktarları açıklanmış ancak üniversitemize tahsis edilecek hibe miktarı henüz açıklanmamıştır.

Eğer üniversitemize tahsis edilecek hibe miktarı geçen dönemler ile eşdeğer olursa yeni hibe miktarları ile hareketlilikten;

Öğrenim için maksimum 180,

Staj için maksimum 40,

 

Öğrenci hibeli olarak faydalanabilecektir.

 

Önemli Not 2: Yukarıda belirttiğimiz gibi eğer üniversitemize tahsis edilecek hibe artmaz ise belirlenen sayıdaki öğrenciler 2021 dönemi yeni hibe miktarları ile hareketlilikten faydalanabileceklerdir. Kalan öğrencilerimize 3 seçenek sunuyoruz;

 

1. İsterlerse 2021 döneminde kalarak hibesiz faydalanabilirler (Proje dönemi sonunda 2021 döneminde hibemiz kalırsa bu öğrencilere en yüksek puandan başlayarak hibelendirme yapılır).

2. Kurul kararı ile 2020 dönemine aktarılıp bu dönemin hibesinden faydalanabilirler.

3. Öğrencilerimiz haklarından feragat edebilirler.(Bu durumda gelecek yıl başvuruda puanı kesilmeyecektir).

 

Başvuru sürecinizi yukarıdaki bilgilendirme çerçevesinde yapabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik sözkonusu olursa yine sizlerle paylaşılacaktır.

 

2021 ve 2020 dönemi hibeleri ekli dosyadadır.


DOSYALAR

Perşembe, 15 Nisan 2021