GİDİŞ EVRAKLARI

1. Grup Evraklar

Yerleştirildikten sonra vize başvurunuzu yapabilmeniz için sizin hazırlamanız gereken 1. grup evraklar aşağıda belirtilmektedir;

 • Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement- LA belgeniz) ; yerleştirildiğiniz üniversitenin başvuru tarihleri arasında bireysel olarak yapacağınız başvurunuz için karşı kurumdan istenilen ve yerleştiğiniz döneme göre Erasmus bölüm koordinatörlerinizle her bir dönem için 30 a 30 olacak şekilde karşı kurumun dersleriyle ders eşleştirmesini yapacağınız belgedir. Bu aşamada sadece LA belgesinin “Before Mobility” kısmı hazırlanacaktır. Bu belge genellikle başvuru aşamasında sizin karşı kuruma hazırlayıp ve imza süreçlerini de önce sizin imzanız, ardından Erasmus Bölüm Koordinatörünüzü imzasını ve en son aşamada da SAÜ Erasmus Kurum Koordinatörümüz Dr. Öğr. Üyesi Çisem BEKTUR’ un İmzasını tamamlattırarak diğer başvuru evraklarınızla karşı kuruma ders seçimlerinizi ileteceğiniz öğrenim anlaşmanızdır.

Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Studies)

 • Davet Mektubu;  yerleştirildiğiniz üniversitenin başvuru tarihleri arasında istenilen başvuru evraklarını karşı kuruma iletip, bireysel başvurunuzu yaptıktan sonra karşı kurumdan, maille ve/veya posta yoluyla Invitation Letter, Acceptance Letter başlığıyla imzalı ve mühürlü şekilde faaliyetininiz tarih aralığını size özel şekilde belirtilmiş kabul mektubunuz veya belgenizdir.
 • Taahhütname; aşağıdaki dosya ekinden ulaşabileceğiniz ilk sayfasında kişisel bilgililerinizi doldurup, 2. sayfasında da ilgili alanı imzalayıp hazırlayacağınız belgedir.    

Taahhütname 

 • Ek-1; aşağıdaki dosya ekinden ulaşabileceğiniz kişisel bilgililerinizi ve iletişim bilgilerinizi doldurup hazırlayacağınız belgedir.  Örnek doldurulmuş şekli aşağıdaki eklerde mevcuttur.

Ek - 1

 • Öğrenci işlerinizden alacağınız güncel ve onaylı İngilizce transkript örneği
 • Dil belgesi talep dilekçesi; vize başvuru öncesinde takip etmeniz gereken bu süreçte bazı konsolosluklar dil seviyesi gösterir belge istemektedir. Bunun için dil belgesi talep dilekçesini de birim sorumlunuza bu aşamada iletirseniz vize yazınızla birlikte bu belgenizi de alabilirsiniz.

           Dil Belgesi Talep Dilekçesi

 • Eksik belge bildirim dilekçesi; karşı kuruma başvuru yaptınız ve davet mektubunuz size ulaştı ancak LA belgeniz gelmedi ve konsolosluktan da vize randevusu aldığınız tarih çok yakın bu durumda bu dilekçeyi eksik LA belgenizin yerine doldurup bize teslim ederek de vize yazınızı alabilir ve vize randevunuza gidebilirsiniz.

Eksik Belge Bildirimi Dilekçesi

 • 1.Grup evrakların hepsini tam ve eksiksiz ilgili birim sorumlunuza pandemi şartlarında ilk tercih olarak PDF şeklinde maille, normal şartlarda yüz yüze teslim etmeniz gerekmektedir.
 • 1.Grup evrakları davet mektubunuzdaki tarih aralığının başlangıcına göre en geç 2 ay öncesinde bize teslim etmeniz faaliyet süreciniz açısından sağlıklıdır.
 • 1.Grup evrakların teslimi tam ve eksiksiz yapıldıktan sonra 3 ile 5 iş günü arasında 25 yaşın altındaysanız adınıza yazılmış olan sadece vize yazınız tarafımızca hazırlanır. Eğer 25 yaşın üstündeyseniz birim sorumlunuza bu durum belirtilerek ayrıca harçsız pasaport yazınızda hazırlanır. Yazılarınız hazır olduğunda web sayfamızda adınız ilan edilir daha sonra orijinalini alabilirsiniz veya sizin maille birim sorumlunuza belirttiğiniz illiği kişi ofisimizden alabilir. Yeşil pasaporta sahip öğrencilerin vizesiz 3 ay yurtdışında bulunama hakları mevcuttur. Ancak Erasmus Öğrenim Hareketliliği faaliyet süreleri 3 ayın üzerinde olduğu için vize almaları tavsiye edilir. Bu yüzden onlarında vize yazıları tarafımızca hazırlanmalıdır.

2. Grup Evraklar

Vizenizi aldıktan sonra hibenizi alabilmeniz için birim sorumlunuza teslim etmeniz gereken 2. grup evraklar aşağıda belirtilmektedir;

 • Pasaportunuzun kimlik ve vize kısmı fotokopisi                                                                                                                                
 • Ziraat Bankası (önerilir) € hesabına ait banka hesap cüzdanının fotokopisi (Adapazarı şubesi önerilir; ancak başka illere ait ziraat bankası şubelerindeki işlemlerde kabul edilir yani oradan da Euro hesabı açtırıp hesap cüzdanının fotokopisi iletilebilir. Diğer bankalardan da işlem yapılır ama işlem ücreti kesildiği için tavsiye edilmemektedir.            
 • Öğrenci Hibe Sözleşmesi; aşağıdaki dosya ekinden ulaşabileceğiniz Hibe Sözleşmesinin sadece birinci sayfasındaki hesap ve kişisel bilgileriniz bilgisayar ortamında doldurulması gerekmektedir. Sadece Erasmus Kurum Koordinatörü ve öğrencinin imzası olmak zorundadır. Hibe Sözleşmesi ilk aşamada maille PDf gönderilebilir ancak orijinali mutlaka elimize posta yoluyla ulaştırılmalıdır. Hibe Sözleşmesinde tüm bilgilendirilmeyi okumakla yükümlüsünüzdür.

Öğrenci Hibe Sözleşmesi_2019-2020

Öğrenci Hibe Sözleşmesi_2021_2022

Seyahat Sağlık sigortasının fotokopisi;  eğer faaliyete katılacağınız ülkeye ait sigorta SGK tarafından karşılanıyorsa SGK kurumundan alacağınız AT11 belgesi örneğidir veya özel kurumlardan yatıracağınız seyahat sağlık sigaranızın poliçe örneğidir.